Наши ученици с призови награди в конкурса за Коледна картичка на Община град Добрич
Заповед относно условията за получаване на стипендии
„Славейковци – винаги заедно”
Под мотото „Славейковци – винаги заедно”, няколко поколения възпитаници и преподаватели на Средно училище „Петко Рачов Славейков” изпълниха зала „Добрич”, за да отпразнуват заедно патронния празник на училището и 190 години от рождението на Дядо Славейков. Гости на тържеството бяха Областният управител Красимир Кирилов, който се оказа възпитаник на СУ „П.Р.Славейков”, директори на училища и детски градини, партньори.
„Всеки, докоснал се до нашето училище, среща магията на традицията. Училището ни е уникално, защото обединява всички – учители, ученици, родители – бивши и настоящи. Заедно сме, вече 107 години, в пътешествието към светлината и знанието. Пазете духа на Дядо Славейков”, пожела на всички директорът Георги Георгиев.
Тържественият концерт започна с изпълнение на орган от Жени от седми клас. Жени е единственото дете от Добрич, което свири на орган, а до нея бе нейният виртуозен учител Мария Славова.
„Ние, родителите, сме винаги заедно с вас, с нашите деца, с учители, с приятели, споделяме заедно радости, вълнения и постижения”, бяха думите на майката на талантливата Ивана от пети „а” клас. Майка и дъщеря, заедно с Йоана, от същия клас, изпълниха на пиано, флейта и цигулка „Ода на радостта”.
Специален поздрав към славейковци отправи и народната певица Калинка Вълчева, чиито внуци са възпитаници на училището. Блестящите момичета от „Алексия” наелектризираха залата с танците си и съвсем заслужено получиха бурни овации. В концерта се включиха и балетите „Май денс” и „Дея”.
Талантливите славейковци Максим, Виктория, Димитрина, Йоана, Мая, пяха от сърце за всички. „Един учебен ден” изиграха учениците от девети клас, давайки сериозна заявка за бъдещо развитие в актьорското поприще.
Специално внимание заслужават Драго, Живко, Никола, Дани и Виктор, заради невероятното им изпълнение на стихотворението „Баща ми в мен” – едно от най-известните и загадъчни стихотворения на Пенчо Славейков, пропито с обич, уважение и преклонение към личността на баща му – Петко Рачов Славейков”.
Танцът „Българска магия”, с цветовете на националното знаме на България вдигна публиката на крака, за да настъпи кулминацията на концерта – песента „Хубава си, моя горо”, в изпълнение на Димитрина Германова, настоящи и бивши учители.
Всички заедно, славейковци успяха да предадат любовта на Дядо Славейков към народа и към народното творчество, уважението към чувствата на най-малките – децата, преклонението пред великата природа и любовта между хората.
СЛАВЕЙКОВЦИ УКРАСИХА „ДЪРВОТО НА ХАРЕСВАНИ ОТ ТЯХ ПРОФЕСИИ“
Учениците от четвърти клас – достойни Славейковци
Първокласниците – достойни наследници на Петко Рачов Славейков
Учениците от първите класове доказаха, че са достойни наследници на Дядо Славейков на тържество, посветено на патронния празник на училището. Децата се запознаха с живота и творчеството на бележития възрожденец.
Научиха, че той е първият български детски поет. За децата Петко Рачов Славейков е създал и първото българско списание. Именно той поставя началото на една традиция у нас - детската литература да бъде свързана здраво с народното творчество и с народния живот. Заради обичта си към своя любим учител и поет, нашият народ го е наричал "Дядо Славейков".
С трепет и вълнение, както и с невероятно артистично майсторство, малките славейковци четоха негови стихотворения, басни, гатанки, залъгалки и пословици.
Разбраха, че в живота трябва да се ценят най-много три неща: обичта към Родината, към семейството и към труда. Мирела от първи „а” поздрави с празника всички деца, а в края на тържеството първокласниците се надпреварваха да дават верни отговори на въпросите от техните учители, посветени на делото на Дядо Славейков.
Творчеството на Славейков претворено в картини
Учениците от трети и четвърти клас подредиха изложба от рисунки, отразяващи моменти от творчеството на Петко Рачов Славейков.
На картините могат да се видят авторски изпълнения на „Малък Пенчо”, „Изворът на Белоногата”, „На училище”, откъси от много басни, както и няколко доста сполучливи портрети на патрона на училището – Дядо Славейков.